top of page
  • Zdjęcie autoraCezary L. Lerski

10 sposobów aby zarabiać pieniądze sprzedając muzykę

Jeśli jesteś właścicielem lub posiadasz prawo do finansowej eksploatacji utworów muzycznych, masz to wyboru 10 różnych sposobów na uzyskanie zysków:


1.  Sprzedaż muzyki w formie nośników – na płytach CD, DVD lub winylu.


W dniu dzisiejszym, w Stanach Zjednoczonych jak i na całym świecie, duże sklepy muzyczne są już przeszłością; w tej sytuacji jedyną opcją dotarcie do masowego klienta jest Amazon. Amazon to Amerykańska firma zajmująca się handlem elektronicznym, największy sprzedawca Internetowy w Stanach Zjednoczonych o kapitalizacji giełdowej ponad 300 miliardów USD. Poza USA, Amazon obsługuje samodzielne witryny e-commerce w Wielkiej Brytanii i Irlandii, Francji, Kanadzie, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii, Holandii, Australii, Brazylii, Japonii, Chinach, Indiach i Meksyku. Setki milionów klientów Amazon składa i dokonuje kilkaset zamówień w każdej sekundzie. Jeśli poważnie myślisz o sprzedaży CD, DVD lub winyli, Amazon musi być Twoim pierwszym wyborem.


2.  Oferowania muzyki w Cyfrowych Sklepach Muzycznych lub w swoim własnym sklepie online.


Sklepy do pobierania plików (downloads), jak iTunes, sprzedają muzykę do klientów na całym świecie w formie digital download. Sklep potrąca swój udział w zyskach, pobiera i rozlicza tantiemy autorskie dla kompozytorów i wypłaca resztę właścicielowi muzyki. Ile z zysku zatrzymuje sklep? Należy przyjąć, że co najmniej 30% zysku netto.


Sklepy specjalizujące sie w transmisji strumieniowej (streaming) jak Spotify czy Beats, płacą około 70% swoich dochodów na rzecz wlascicieli nagran i posiadaczy praw autorskich. 10% idzie na pokrycie honorariów autorskich (kompozytorskich), a reszta jest wypłacana właścicielom odpowiednio do liczby transmisji. W tym momencie wypłaty na rzecz posiadaczy praw wynoszą średnio między $0.006 i $0.0084 za jedno transmisję (streaming), te liczby zmieniają się w zależności od kraju, liczby bezpłatnych i płatnych klientów, którzy korzystają z tej usługi, waluty i stawki danego artysty.


Oprócz przychodu ze “streaming” i “downloads”, dodatkowy dochód w sklepach cyfrowych pochodzi z Subskrypcji i Reklamy. Spotify, Deezer i podobne serwisy, wypłacają właścicielom muzyki część zysków z usług subskrypcyjnych i przychodów reklamowych. Każde wystąpienie jest inne w zależności od stawki za reklamy i kraju, z którego pochodzi transmisja strumieniowa (stream).


Dodatkowo, jeśli klienci danego sklepu korzystają z usługi Cloud Match (chmura), właściciel muzyki otrzyma wynagrodzenie , gdy klienci sklepu, skorzystają z dostępu do wcześniej juz zakupionej muzyki za pomocą “chmury”.


Dla artystów i wydawców posiadających dużą i stałą grupę fanów, Prywatny Sklep Online stanowi dobry wybór. Istnieje duża ilość gotowych pakietów sklepowych, bardziej wymagający mogą zaprojektować swój własny sklep od podstaw.


3.  Sprzedaż dzwonków telefonicznych


Dzwonek telefoniczny (ringtone) to dźwięk wytwarzany przez telefon komórkowy, który może być używany do identyfikacji wszystkich rozmów przychodzących, sms-ów, e-maili lub pojedynczych kontaktów na Twojej liście z kontaktami. Istnieje wiele sklepów i platform mobilnych, oferujących pliki muzyczne jako dzwonki. Dzwonki można również umieścić na własnej stronie Internetowej, stronie Facebooka, blogu, itp. i sprzedawać je bezpośrednio. Średnia cena za dzwonek wynosi od $0.99 i $3.00 minus prowizja sklepu.


4. Przychody z reklam


Duże pieniądze można zarabiać z wyświetleń reklam na stronach zawierających kontrolowana przez właściciela muzykę, która prezentowana jest w serwisach Internetowych udostępniających wideo (YouTube, Vimeo, Amazon Video Direct, itp.) lub na stronach sieci społecznych jak Facebook. Tego typu serwisy oferują klipy wideo, klipy telewizyjne, teledyski, zwiastuny filmów oraz inne materiały, takie jak wideo blogi, krótkie oryginalne filmy i filmy edukacyjne.


Przychody z reklam generowanych przez wszystkie witryny udostępniające wideo i społeczno-sieciowe, zazwyczaj podążają za modelem YouTube dotyczącym zarabiania pieniędzy czyli “monetyzacji”.


YouTube posiada trzy różne usługi, z których każda czerpie dochody w inny sposób. “Official Video” wypłaca kwotę w oparciu o wartość reklamy zamieszczonej na danym wideo. UGC lub “User Generated Content” (Treści tworzone przez użytkowników), korzyta z technologii “fingerprinting”, czyli odcisk palców; identyfikującej daną muzyki i śledzącą gdy ta muzyka jest odtwarzana na stronach wszystkich użytkowników YouTube, i gwarantującą, że dochód z reklam jest wypłacany wyłącznie właścicielowi muzyki, a nie temu, który daną muzykę umieścił na YouTube. Na koniec,  “YouTube Red” to usługa transmisji strumieniowej, która generuje zyski z subskrypcji.


5. Otrzymywanie tantiemów autorskich


Za każdym razem, gdy ktoś wykonuje daną muzykę publicznie, jej autor jest uprawniony do otrzymywania z tego tytułu dochodu. Jeśli jesteś prawnym właścicielem chronionego prawem autorskim utworu muzycznego, za każdym razem, gdy Twoja piosenka jest wykonywana, wliczając w to transmisję “naziemną” przez radio (FM/AM), możesz zarabiać na tym pieniądze. Organizacje chroniące prawa autorskie (Performance rights organizations – PRO) pobierają opłaty licencyjne od użytkowników muzycznych i przekazują je do ich prawnych właścicieli (kompozytorów i wydawców) za pomoca organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi, jak BMI, ASCAP i SESAC w USA; czy ZAIKS, ZASP czy ZPAV w Polsce. W USA, prawa autorskie dla danej piosenki są zwykle przypisane do firm typu “publishing”. Autor czy kompozytor może także zatrudnić publishera, aby go reprezentował lub możesz otworzyć własną firmę publishing.


6. Honoraria wkonawcze


Choć artysta, który nagrywa dana piosenkę nie zawsze jest jej kompozytorem i nie może otrzymać za to tantiemy autorskie, to wciąż może on otrzymać tantiemy wykonawcze, gdy jego muzyka jest wykonywana publicznie w formie “występu cyfrowego”. Honoraria wykonawcze pochodzą z nieinterakcyjnych cyfrowych transmisji radiowych (Pandora, iHeartRadio, itp.), radia satelitarnego (SiriusXM), telewizji satelitarnej i radia internetowego (DirectTV, Dish), a także kanałów muzycznych telewizji kablowej (Comcast, Time Warner Cable, itp). W Stanach Zjednoczonych tandiemy wykonawcze są administrowane przez fundacje SoundExchange.


7. Tantiemy za masters


Posiadający prawo do master nagrania, artysta lub wytwórnia może zbierać tantiemy z  tytułu użycia nagrania jakie znajduje sie na master. Tantiemy master są wypłacane, gdy nagranie jest wykorzystywane w reklamie, filmie, programach telewizyjnych, usługach przesyłania strumieniowego lub innych mediach. Radiowe stacje FM/AM zazwyczaj nie płacą tantiemów master, jako, że naziemne radio tradycyjnie uważane jest za darmową reklamę nagrania.


8. Licencje muzyczne


Udzielenie licencji polega na umożliwieniu korzystanie z muzyki przez kogoś innego niz jej wlasciciel. Istnieje wiele firm i serwisów, które aktywnie poszukują nowych nagrań muzycznych do ich wykorzystania i do celów korporacyjnych lub non-profit.


9. Synchronizacja muzyki


Synchronizacja to licencja na odtwarzanie zawartości muzycznej w synchronizacji z obrazami w utworach audiowizualnych, takich jak filmy, programy telewizyjne, reklamy, gry i różnego rodzaju aplikacje.


10. Merchandising


Merchandising muzyki jest definiowany jako działalność służąca lansowaniu sprzedaży wydawnictw muzycznych, poprzez tworzenie produktów promujących poszczególne albumy, utwory, wykonawców lub wydarzenia. Przykłady promocji obejmują koszulki, czapki, kubki, plakaty, podkładki pod myszki komputerowe, pokrowce na telefony, itp. Produkty te mogą być sprzedawane podczas koncertów lub imprez, za pomoca strony Internetowej lub bezpośrednio do klientów za pośrednictwem Amazon.


Rynek sprzedaży muzyki w dniu dzisiejszym


W ciągu ostatnich kilku lat, nowe i odmienne preferencje klientów oraz postęp w technologii, radykalnie zmieniły krajobraz branży muzycznej.


Uczestniczący w rynku muzycznym są świadkami dramatycznych zmian. Dominujące technologie zmieniają się co kilka miesięcy; gusta i oczekiwania klientów jeszcze szybciej.


Postęp technologiczny sprawia, że obowiązujące wczoraj metody dystrybucji i modele są przestarzałe nieomal następnego dnia. Piractwo muzyczne jest trudne do zatrzymania.


Co gorsza, coraz więcej słuchaczy muzyki uważa, że muzyka powinna być za darmo i nie uważają, że powinni za nią płacić. W związku z tym coraz więcej klientów nie wspiera tradycyjnych metod opłat za korzystanie z muzyki, proces ten przyspiesza się z dnia na dzień.


Czy zdajesz sobie sprawę z tych wszystkich zmian? Kiedy ostatni raz sprawdzałeś i analizowałeś sposób w jaki sprzedajesz swoją muzykę? Czy wiesz co możesz z tym zrobić?


Czy wykorzystujesz obecnie wszystkie wymienione powyżej metody, aby maksymalizować profit ze sprzedaż y Twojej muzyki? Jeśli używasz tylko kilku z nich, czy jesteś pewien, że robisz to poprawnie i w najbardziej efektywny sposób?


Pomyśl o tym wszystkim i podejmij odpowiednie działania.

4 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page