top of page
  • Zdjęcie autoraCezary L. Lerski

Dlaczego co miesiąc otrzymuję inną kwotę płatności od YouTube?

Płatności YouTube zależą od:


1) Miejsca, daty i czasu, użycia reklamy na YouTube.


Ta sama reklama użyta na tym samym filmie na YouTube może dawać różne płatności na rzecz właściciela treści, w zależności od tych trzech zmiennych.


2) Sezonowość reklamy


Ceny reklam zmieniają się w zależności od sezonu reklamowego. Styczeń jest najmniej popularnym miesiącem na reklamę, a tym samym najtańszym; Grudzień jest najukochańszy, a co za tym idzie najdroższy. Dotyczy to zresztą nie tylko reklam w internecie, ale także płatnych reklam w telewizji, radiu oraz w gazetach. W związku z tym, ta sama ilość reklam przy tej samej ilości wyświetleń na YouTube, będzie kosztować znacznie mniej w styczniu niż w grudniu, więcej w listopadzie niż w marcu, i tak dalej.


3) Inne platformy muzyczne i formaty


Popularność innych platform i formatów poza YouTube codziennie rośnie. Do niedawna, YouTube było najbardziej popularnym miejscem w Internecie z darmową muzyką, gdzie każdy mógł wejść i bez większych ograniczeń dostać to, czego chciał.


Dzisiaj jest już inaczej – nowi gracze jak Spotify, Vimeo, Amazon Prime, Apple Music, Facebook, Twitter, itp., oferują dostęp do muzyki w nowy, atrakcyjny sposób, który wcześniej był dostępny tylko na YouTube. Klienci mogą często uzyskać to co chcą bezpłatnie (ale z koniecznością oglądania lub słuchania reklam) lub w postaci taniego abonamentu (z lub bez reklam).


Wszystko to jest łatwo dostępne przez telefon komórkowy, laptop, tablet, w samochodzie za pomocą zintegrowanej z autem aplikacji itp., itd.


Rynek reklamy on-line szybko rośnie, ale nowe platformy i formaty są tworzone jeszcze szybciej. Ponieważ w praktyce jedynym pozostałym źródłem płacenia za “darmową” muzykę jest reklama, więcej firm otrzymuje w zasadzie taką samą ilość pieniędzy za reklamę, która wcześniej otrzymywała tylko YouTube . Przy znacznie zwiększonej podaży (liczba dostępnych platform i formatów) i zasadniczo takim samym popycie na reklamy; stawki reklamowe spadają, co powoduje spadek zysków dla tych, którzy podbierają te zyski.


4) Opłaty za reklamy na YouTube


Ceny reklam na YouTube od pewnego czasu maleją wraz malejącymi płatnościami dotyczącymi dostarczanych treści multimedialnych. Jest to spowodowane konkurencją na YouTube. Każdego dnia reklamodawcy mają o wiele większy wybór, gdzie umieścić swoje reklamy, niż mieli zaledwie kilka miesięcy temu, a nawet tygodni. Mniejsze zapotrzebowanie na reklamy YouTube spowodowało ich niższe ceny i wpłynęło na niższe zyski dla dostawców treści.


5) Zmiany w sposobach zarabiania na YouTube


Do niedawna, w większości przypadków dostawcy treści byli zdani tylko na UGS (User Generated Content – Treści tworzone przez użytkowników)), który jest obecnie najszybciej spadającą formą zarabiania na YouTube. Nowe metody takie jak monetyzacja swoich własnych kanałów na YouTube, oraz czerpanie profitów z modeli subskrypcyjnych (jak YouTube Red), są często bardzo trudne do prawidłowego wykorzystania dla dostawców treści multimedialnych. Muszą oni szybko się dostosować do nowych warunków w celu kontynuowania eksploatacji swoich treści multimedialnych na YouTube.

5 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


Post: Blog2_Post
bottom of page