top of page
  • Zdjęcie autoraCezary L. Lerski

Jak działa identyfikator treści (Content ID) na YouTube?

Każde wykorzystanie muzyki na YouTube, tworzy możliwość jej monetyzacji, czyli otrzymania przez właściciela praw autorskich do danego utworu muzycznego, wynagrodzenia od YouTube, za wykorzystanie jego muzyki w tej platformie społecznościowej.


Czy warto monetyzować muzykę na YouTube?


Wybór oczywiście należy do właściciela praw autorskich, ale przed podjęciem decyzji warto zapoznać się ze statystykami przygotowanymi w pierwszym kwartale 2021 roku: • każdego dnia YouTube ma ponad 30 milionów odwiedzających ich platformę; • w każdą minutę do YouTube trafia 300 godzin filmów; • łączna liczba osób korzystających z YouTube przekracza 1 300 000 000; • każdego dnia na YouTube oglądanych jest prawie 5 miliardów filmów.

Ze względu na astronomiczne ilości materiałów audiowizualnych w swoim serwisie, niemożliwa jest indywidualna weryfikacja każdego pojedynczego filmu na YouTube. Do tego celu służy, stworzony przez YouTube system “Content ID” (identyfikator treści), zwany także “Audio Fingerprinting” (odcisk palca). Koszt przygotowania tego systemu kosztował YouTube setki milionów dolarów i jest on wciąż rozwijany i ulepszany. Identyfikator treści pomaga właścicielom treści muzycznych znaleźć na YouTube filmy, w których została użyta ich muzyka, i pomaga im w otrzymaniu wynagrodzenia za jej wykorzystanie lub zablokowanie jej użytkowania.


Jak działa identyfikator treści YouTube?


1. Właściciele treści przekazują pliki audio lub wideo, które są używane jako pliki referencyjne w systemie Content ID. 2. Content ID tworzy “odcisk palca” z plików audio. Mówiąc dokładniej, YouTube tworzy “asset (zasób) dla każdego pliku audio, do którego tworzone jest odniesienie w ich systemie. 3. YouTube przechowuje te “odciski palców” w ich bazie danych. 4. Identyfikator treści analizuje wszystkie filmy wideo na YouTube na podstawie umieszczonych w nich muzycznych “odcisków palców”, aby sprawdzić, czy są zgodne z zasobami w danie bazych. 5. System Content ID może rozpoznawać każdy dźwięk, a nawet fragment utworu. 6. Po znalezieniu przez Content ID wideo wykorzystującego muzykę o “odcisków palca” odpowiadającemu pliku audio należącego do właściciela treści, do wyboru są dwie opcję: 7. Zablokowanie wykorzystywania treści muzycznych we wszystkich, lub wybranych, wideo na YouTube. Blokady oparte są na na lokalizacji oglądających wideo, możliwie jest więc zablokowanie na terenie Chin, czy Rosji, przy równoczesnym braku blokady dla widzów w Kanadzie. 8. Monetyzacja wideo za pomocą umieszczonych na wideo reklam, które generują przychody, które są następnie wypłacone właścicielowi treści w postaci tantiem.


W tym scenariuszu, YouTube automatycznie informuje każdego użytkownika YouTube, który wykorzystuje utwory muzyczne w swoich wideo, że wszelkie prawa i zyski z tytułu ich wykorzystania należą wyłącznie do właściciela treści muzycznych.

Odnosi się to także DO KANAŁÓW YOUTUBE NALEŻĄCYCH DO WŁAŚCICIELI treści muzycznych, którzy często BŁĘDNIE INTERPRETUJĄ TĄ SYTUACJĘ, zakładając że YouTube zabrania im wykorzystywania ich własnych utworów. TAK NIE JEST, ponieważ przy braku dyspozycji blokady treści muzycznych, YouTube NIE BLOKUJE ANI NIE ZABRANIA nikomu wykorzystywania przez kogokolwiek w ich platformie tych treści. Wykorzystujący na swoich wideo lub na swoich kanałach monetyzowane treści muzyczne nie ponoszą z tego powodu ŻADNYCH NEGATYWNYCH KONSEKWENCJI. Informacja pokazująca się w momencie umieszczenia na wideo monety zowanej przez Content ID treści muzycznej, informuję tylko, że każde wykorzystanie tej treści, bez wzgledu czy wykorzystujący ja otrzymał wcześniej (lub nie) na to zgodę właściciela treści muzycznych, generuje przychody WYŁĄCZNIE dla prawnego właściciela tych treści.

Dla właścicieli treści muzycznych, którzy monetyzuja je na YouTube za pomocą Content ID i równocześnie posiadają własne kanały w tej platformie, istnieje możliwości wyłączenia Content ID dla określonych kanałów (tzw. “white list”).


Należy jednak pamiętać, że Content ID jest dostępny tylko dla niektórych właścicieli praw autorskich, którzy spełniają określone przez YouTube kryteria. YouTube nie oferuje możliwości monetyzacji indywidualnym wlascielom prawa autorskich, wykorzytujaca do tego pośredników tzw. konsolidatorow audio. W konsekwencji, wybrany konsolidator zarządza prawami autorskimi w imieniu właścicieli praw autorskich i to jego imię, a nie właściciela treści, pojawia się w komunikatach YouTube.


Każdy właściciel treści muzycznych ma możliwość montowania tych treści na YouTube wyłącznie za pośrednictwem swojego kanału osobistego na YouTube, oczywiście pod warunkiem, że posiada on minimum 1000 subskrybentów i 4000 godzin oglądania.

Ale powyższe wymagania nie są konieczne właścicieli treści muzycznych, monetyzujacych je na YouTube za pomocą Content ID. W tym przypadku właściciel treści muzycznych nie potrzebuję do tego kanału spełniającego kryteria YouTube (minimum 1000 subskrybentów i 4000 godzin słuchania), aby czerpać zyski. Content ID jest niezależny od subskrybentów lub czasu spędzonego przez oglądających na określonym kanale.


Diginet oferuje swoim klientom możliwość monetyzowania treści muzycznych, którymi właścicielami są nasi klienci, za pomocą Content ID. W przypadku dodatkowych pytań prosimy o kontakt.

13 wyświetleń0 komentarzy

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page