top of page
  • Zdjęcie autoraCezary L. Lerski

Jak opracować strategię Marki Handlowej dla Twojej firmy?

Jako właściciel firmy poświęcasz codziennie wiele godzin dziennie na upewnienie się, że Twoja firma odniesie sukces. Ale jeśli chcesz, aby firma wciąż się rozwijała pamiętaj, że na początku musisz opracować strategię Marki Handlowej, która sprawi, że Twoja firma i jej produkty lub usługi będą atrakcyjne zarówno dla nowych, jak i obecnych klientów. Wbrew temu, co wielu może sądzić, zdefiniowanie i zarządzanie Marką Handlową pozwoli Ci na wykreowanie pożądanego wizerunku, co jest szczególnie ważne w dobie mediów społecznościowych. Jeśli chcesz przygotować się do opracowania właściwej strategii Marki Handlowej dla Twojej firmy, wykonaj następujące kroki, aby przekształcić swoją wizję w rzeczywistość.


Przeprowadź Badanie Rynku


Jak każdy udany projekt, opracowanie strategii Marki Handlowej dla każdej firmy zaczyna się od przeprowadzenia wielu badań. Powinny one koncentrować się zwłaszcza na typach klientów Twoich produktów, do których kierujesz reklamy i dowiedzeniu się więcej o tym, co przyciąga ich do marek podobnych do Twojej, jakie czynniki wpływają na ich decyzję zakupowe, oraz co obecni i potencjalni klienci mogą już kojarzyć z Twoją istniejącą (jeśli ją już masz) marką.


Prowadząc swoje badania, możesz korzystać z różnych metod. Najprościej jest poprosić klientów, którzy przychodzą do Twojej firmy, aby wypełnili krótką i wygodną ankietę, którą można również przeprowadzić online na stronie Internetowej Twojej firmy. Powinieneś również skorzystać z serwisów społecznościowych, takich jak Facebook czy Twitter, aby przeprowadzać ankiety online lub umożliwiać klientom zostawianie komentarzy. Ponadto nie zapomnij o zbadaniu swojej konkurencji. Chociaż niekoniecznie powinieneś kopiować wszystko, co robi odnoszący sukcesy konkurent; analizując poczynania konkurencji możesz uzyskać nowe pomysły na własny biznes i dowiedzieć się, dlaczego niektóre rzeczy są popularne wśród klientów.


Zdefiniuj Swoją Markę Handlową


Jeśli jest jedna rzecz, której nie chcesz, aby Twoi klienci nigdy doświadczyli, jest nim niezrozumienie związane z Twoją marką. Aby temu zapobiec, zawsze łącz strategię marki z wartościami, misją i osobowością firmy. Pamietaj, że Twoja marka musi przede wszystkim być w stanie przekazać jasny, zwięzły ton i głos. Jeśli tak się nie stanie, klienci odejdą do Twojej konkurencji.


Musisz wiedzieć, co ma oznaczać Twoja marka i do kogo starasz się dotrzeć. Dzięki Twojej marce Twoi klienci powinni w prosty sposób zrozumieć jaka jest misja Twojej firmy i w jaki sposób Twój produkt zaspokoi ich potrzeby. Osiągniecie tego celu pozwoli Twojej firmie na podążanie we właściwym kierunku.


Opracuj Komponenty Twojej Marki Handlowej


Gdy już masz dobry pomysł na to, do kogo kierujesz reklamy i jesteś w stanie zdefiniować swoją markę; następnym krokiem jest rozpoczęcie opracowywania jej kreatywnych elementów, w szczególności logo. Ponieważ zdecydowana większość ludzi podejmuje decyzję zakupowe w ciągu zaledwie kilku sekund, posiadanie logo, które przyciąga wzrok, komunikuję kulturę firmy i jest atrakcyjne dla docelowych odbiorców, zadziała cuda dla Twojej firmy. Firmy odnoszące największe sukcesy często mają logo, które są natychmiast rozpoznawalne. Od złotych łuków McDonald's po charakterystyczne logo Coca-Coli, Twoim celem powinno być sprawienie, aby Twoje logo było równie dobrze znane.


Nie popełnij jednak błędu wielu właścicieli firm i nie staraj się, aby Twoje logo było zbyt skomplikowane. Zamiast tego postaraj się, aby było one niezapomniane, a jednocześnie proste i wszechstronne, pozwalające uchwycić prawdziwą istotę Twojej firmy. Jeśli jesteś bardzo kreatywną osobą, możesz zaprojektować własne logo. Jeśli nie, nie wahaj się współpracować z profesjonalistami.


Marketing 101


Pod wieloma względami opracowanie strategii marki Twojej firmy obejmuje wiele z tego, czego nauczyłeś się w Marketing 101. Na przykład, czy jesteś w trakcie tworzenia zupełnie nowej marki, czy po prostu próbujesz zaktualizować istniejącą markę? Czy jesteś zdeterminowany, aby dotrzeć do nowej grupy docelowej, czy bardziej koncentrujesz się na odciąganiu klientów od głównego konkurenta?


Po udzieleniu odpowiedzi na niektóre z poprzednich pytań poświęć czas na zaplanowanie kampanii marketingowej. Niezależnie od tego, czy są to cyfrowe kampanie reklamowe w mediach społecznościowych, reklamy telewizyjne, czy radiowe, pamiętaj o tym, że to styl reklamy, który wybierzesz, będzie decydował o tym, jak skuteczna jest strategia Twojej marki, czy będzie ona miała emocjonalny wpływ na klientów, na których liczysz i czy pozostajnie ona spójna z Twoimi celami.


Analizuj i Udoskonalaj


Kiedy już zakończysz opracowanie strategii Marki Handlowej Twojej firmy, nie zakładaj, że Twoja praca została zakończona. Zamiast tego przygotuj się na wiele kolejnych analiz i udoskonaleń w przyszłości. Nawet po stworzeniu najlepszych strategii marki, zmiany różnego rodzaju zawsze będą musiały być dokonywane od czasu do czasu. W dzisiejszym, cyfrowym świecie, w którym wszyscy żyjemy, wyniki wyszukiwania online często dają właścicielom firm dobre wyobrażenie o tym, w jakim kierunku zmierza ich firma. Dlatego korzystaj na swoją korzyść z wielu narzędzi Internetowych dostępnych do analizy Twoich poczynań, np. z Google Analytics. Dzięki temmu, dowiesz się min, czy odwiedzający Twoją witrynę odwiedził ją na skutek Twoich kampanii reklamowych, czy z innych źródeł.


Ponadto, jeśli strategia Twojej marki koncentruje się głównie na działaniach online, uczyń zaangażowanie klientów głównym elementem Twojego planu. Aby to zrobić, zawsze szybko reaguj na wszelkie wątpliwości klientów, publikuj konsekwentnie w mediach społecznościowych i aktualizuj zawartość swojej witryny o nowe treści.​

2 wyświetlenia0 komentarzy

Comentários


Post: Blog2_Post
bottom of page