top of page
 • Zdjęcie autoraCezary L. Lerski

Monetyzacja Audio i Wideo na YouTube - Pytania i Odpowiedzi

Pytanie:

W jaki sposób YouTube zarabia na materiałach wideo i muzycznych, jeśli użytkownicy YouTube za to nie płacą?

Odpowiedź:

Z wyświetleń reklam podczas oglądania / słuchania materiałów audiowizualnych.

Za reklamy płacą YouTube reklamodawcy, czyli firmy zainteresowane reklama ich produktów w tej platformie, a YouTube dzieli się częścią zysków z właścicielami wykorzystywanych materiałów audio-wizualnych.

Pytanie: Ile można zarobić za udostępnienie danego materiału na YouTube?

Odpowiedź: Czynnikiem decydującym o wysokości wynagrodzenia jest ilość unikalnych osób oglądających dane materiały.

Im więcej wśród oglądających pojawi się skorych do zakupu reklamowanych towarów, tym więcej zarobków uzyska ich właściciel.

Obecnie “średnio” można zarobić około 1 USD (jednego dolara USA) za około 2 tysiące obejrzeń.

Pytanie: Kto może zarabiać na YouTube?

Odpowiedź: Aby monetyzować materiały wideo lub audio na YouTube musisz posiadać wyłączne prawa autorskie do tych materiałów (treści). Ten sam właściciel może być zarówno dla audio i wideo; mogą być też różni właściciele: jeden dla wideo, a drugi dla audio.

Pytanie: Jak zarobić na materiałach wideo na YouTube?

Odpowiedź: Aby zarabiać na materiałach wideo musisz dołączyć do programu partnerskiego YouTube. Akceptacja jako partner YouTube wymaga następujących warunków:

 • Musisz posiadać własny kanał na YouTube;

 • Musisz mieć ponad 1 tysiąc subskrybentów dla tego kanału;

 • Musisz posiadać ponad 4 tysięcy unikalnych (tzn. od różnych, niepowtarzających się użytkowników) godzin oglądania Twoich materiałów w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Pytanie: Jak zarobić na materiałach audio na YouTube?

Odpowiedź: Za pomocą transmisji strumieniowych w serwisie YouTube Music, utrzymującym się z reklam, lub w YouTube Music Premium (model subskrypcyjny). Upraszczając, monetyzację nagrań audio na YouTube można traktować jak każdą inną formę sprzedaży w każdym innym sklepie cyfrowym, jak Spotify, Tidal, Apple Music, Amazon Music, Deezer, itp.

Pytanie: Czy istnieje jakaś dodatkowa metoda monetyzacji muzyki na YouTube poza serwisem YouTube Music?

Odpowiedź: Tak. Od wielu lat właściciele muzyki mogą ją monetyzować na YouTube za pomocą tzw. YouTube Audio Fingerprint ("odcisku palca").

Zarejestrowane z YouTube “odciski palców” dla każdego utworu audio, aktywują technologię YouTube Content ID, która umożliwia generowanie przychodów dla właścicieli muzyki, przez rozpoznawanie ich praw do tej muzyki i zarabianie na jej wykorzystywaniu w materiałach wideo na YouTube, udostępnianych tam przez dowolnych użytkowników.

YouTube Content ID wykorzystuje podobna technologie, jak aplikacja mobilna Shazam, która po 10 sekundach odsłuchiwania utworu, tworzy jego dźwiękowy "odcisk palca” czyli graficzną interpretację widma aplitudowego, czyli spektrogram. Tak przygotowana informacja przesyłana jest do centralnych serwerów, gdzie dane zebrane przez urządzenie użytkownika porównywane są z bazą milionów utworów. W przypadku odnalezienia pasującego wzorca zwracana jest informacja zawierająca m. in. tytuł piosenki i jej wykonawcę.

Pytanie: Jak YouTube Audio Fingerprint chroni prawa właściciela utworu?

Odpowiedź: Gdy YouTube rozpozna, że UGC (User Generated Content czyli po polsku “Treść Generowana przez Użytkownika) korzysta z muzyki, do której wyłączne prawa ma jej właściciel, system YouTube automatycznie generuje roszczenie dotyczące tego UGC.

Roszczenie to zawiera min. takie informację jak: tytuł użytej piosenki, jej wykonawcę, numer ISRC, terytoria, do których właściciel ma prawa, itd.

Po zidentyfikowaniu właściciela audio i jego praw, tylko on (a nie osoba udostępniająca UGC), otrzymuje z tego tytułu wynagrodzenia od YouTube.

Dzięki temu właściciel praw do danej piosenki / utworu otrzymuje wynagrodzenie ze wszystkich przypadków obecności jego nagrań na YouTube, w tym tych jakich on NIGDY SAM NIE AUTORYZOWAŁ.

Pytanie: Czy wszystkie materiały mogą być monetyzowane na YouTube przy użyciu YouTube Audio Fingerprint?

Odpowiedź: Nie, nie wszystkie materiały audio kwalifikują się do monetyzacji. Oto niektóre przykłady nie kwalifikujące się do YouTube Audio Fingerprint:

 • treści licencjonowane nie wyłącznie od strony trzeciej;

 • wersję acapella / instrumentalne, mowa, itp.;

 • treści wydane na licencji Creative Commons lub podobnych bezpłatnych / otwartych licencjach;

 • biblioteki muzyczne i produkcję “nieodpłatne”;

 • nagrania lub kompozycje z domeny publicznej;

 • materiały audio do wideo z gry (inne niż wydawca gry);

 • nagrania karaoke, remastery;

 • covery utworu instrumentalnego i / lub z zakrytym wokalem;

 • nieoficjalne remiksy;

 • utwory nieopublikowana w żadnym oficjalnym katalogu oryginalnego artysty;

 • efekty dźwiękowe, podkłady dźwiękowe (dźwięki natury, dźwięki ogólne itp.)

 • kompilacje;

 • miksy DJ;

 • nagrania dźwiękowe całego albumu.

Pytanie: W jaki sposób właściciel praw do audio może zarejestrować YouTube Audio Fingerprints dla jego nagrań obecnych na YouTube?

Odpowiedź: YouTube nie rejestruje Audio Fingerprints od indywidualnych właścicieli i wykorzytuje do tego celu konsolidatorow.

Firma Diginet udostępnia rejestrację YouTube Audio Fingerprints dla naszych partnerów.

Zainteresowane osoby / firmy prosimy o kontakt

16 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page