top of page
 • Zdjęcie autoraCezary L. Lerski

Raportowanie podatkowe dla firm polskich przedsiębiorców w USA (The Superheroes Edition)

Zaktualizowano: 23 mar

Jakie obowiązki w zakresie raportowania podatkowego dotyczą polskich przedsiębiorców z firmami w USA? W jaki sposób należy to wszystko raportować, rozliczać?


Za pomocą formularza 1120? 1020-S? 1040? 1040-NR? 1065? Co to znaczy K-1 i do czego służy? Kto zobowiązany jest do złożenia formularza 5472 i dlaczego? Kto może Ci w tym temacie doradzić, pomóc?




Odpowiedź na te pytania zależy przede wszystkim od formy prawnej podmiotu gospodarczego jaki zarejestrowałeś w USA. Oto opis każdej, z zaletami i wadami oraz indywidualnymi wymaganiami w zakresie procedur raportowania podatkowego.


1) Sole Proprietorship (Jednoosobowa Działalność Gospodarcza)

Jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą w Stanach Zjednoczonych, jesteś jak Batman – samotny w swojej jaskini, ale zawsze gotowy do wyruszenia na pomoc mieszkańcom Gotham City. Jako Batman jesteś jednocześnie operatorem i właścicielem firmy. Nie ma tu formalnych procedur rejestracyjnych, jak w przypadku korporacji czy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Zaletami takiej działalności sa min:

 • Łatwość założenia i prowadzenia.

 • Pełna kontrola nad działalnością, jesteś władcą swojego Bat-biznesu.

 • Proste rozliczenia podatkowe.

Wady:

 • Ograniczona ochrona przed odpowiedzialnością – nie masz Bat-pancerza.

 • Wszystkie zyski i straty ponosisz sam; nie pomoże Ci nawet Robin, the Wonder Boy.


Do rozliczeń z IRS służy Ci formularz 1040-NR, Twój Batclaw, pazur pozwalający Ci na wspinaczkę po przepisach i przeciskanie sie w szczelinach pułapek nałożonych na Ciebie przez IRS, czyli Ligę Sprawiedliwości Podatkowej.


2) Spółka Jawna (General Partnership)

Jawny Partnership to jak Avengersi na wakacjach – kameralny zespół, w którym każdy ma swoje umiejętności, ale razem tworzą niezwykłą drużynę. Wszyscy superbohaterowie łączą swoje siły, aby prowadzić jeden biznes. Nie ma formalnych procedur rejestracyjnych, a wspólnicy odpowiadają za zobowiązania spółki.

Zalety:

 • Wspólna wizja i umiejętności.

 • Wspólnicy dzielą się zyskami i stratami.

 • Wspólna odpowiedzialność – jak walka z Thanosem!

Wady:

 • Ograniczona ochrona przed odpowiedzialnością.

 • Ważne decyzję podejmowane są tylko za zgodą wszytkich partnerów wspólnie, trudno więc czasami dogadać sie w sprawie jak Superhuman Registration Act.




3) Spółka Komandytowa (Limited Partnership)

To jak konfederacja Tony Stark i Spider-Man, jeden działa na pierwszej linii, a drugi wspiera z ukrycia. Składa się ona z dwóch rodzajów wspólników:

 • Komplementariusz (General Partner): Aktywnie zarządza spółką i odpowiada za zobowiązania.

 • Komandytariusz (Limited Partner): Wpłaca kapitał, ale nie bierze udziału w zarządzaniu.

Zalety:

 • Komplementariusz ma pełną kontrolę.

 • Komandytariusz ma ograniczoną odpowiedzialność.

 • Duet superbohaterów – jeden działa, drugi wspiera.

Wady:

 • Komplementariusz ponosi pełną odpowiedzialność.

 • Komandytariusz nie ma wpływu na decyzje.


Do rozliczeń z IRS służy partnerom spółek formularz 1065, raport z treningu superbohaterów, w nim podajesz informacje o zyskach, stratach i innych działaniach spółki. Pamiętaj, że współpraca to klucz do sukcesu – nawet dla superbohaterów!


4) Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (LLC)

Tutaj znowu możesz czuć się jak w towarzystwie Avengers. To jakby Hulk i Thor razem prowadzili firmę – każdy ma inne superpowers, a razem są niezwyciężeni! LLC to kapitałowa spółka handlowa, posiadająca osobowość prawną. Może ją utworzyć jedna osoba lub więcej wspólników.

Zalety:

 • Ochrona przed odpowiedzialnością: LLC to twoja bariera, która chroni cię przed długami firmy. To jak mieć tarczę Captain America przed finansowym Thanosem.

 • Elastyczność: Możesz dostosować zasady działania spółki do swoich potrzeb.

 • Podatkowe opcje: LLC może być opodatkowane jak jednoosobowa firma, spółka partnerska lub korporacja. To jak mieć w rękawie różne strzały Hawkeye'a.

Wady:

 • Formalności: musisz zarejestrować LLC i prowadzić księgowość.

 • Black Widow będzie miała więcej dokumentów do wypełnienia.

 • Wspólnicy muszą działać zgodnie z umową.

 • Avengersi będą musieli się dogadać, kto pilnuje Helicarrier’a.


W zależności od wybranej przez Ciebie osobowości podatkowej, rozliczenia podatków używasz formularzy 1040 NR, 1065 lub 1020. W nich podajesz informacje o dochodach, kosztach, ulgach i miejscu w którym ukrywa sie Loki. 





5) Spółka akcyjna (Corporation)

Tu mamy do czynienia z prawdziwym “Iron Man” w świecie biznesu. Spółka akcyjna to kapitałowa spółka handlowa posiadająca osobowość prawną. Założycielem spółki akcyjnej może być jedna lub większa liczba osób fizycznych, osób prawnych, czy jednostek organizacyjnych.

Zalety:

 • Ochrona przed odpowiedzialnością: Korporacja to twoja zbroja, która chroni cię przed długami firmy. To jak mieć nanotechnologiczną osłonę przed finansowym Thanosem.

 • Anonimowość wspólników: Akcjonariusze są jak tajemniczy superbohaterowie, anonimowi, ale potężni.

 • Możliwość wejście na giełdę.

Wady:

 • Formalności: Musisz spełnić wiele wymogów prawnych i rejestrowych – jakbyś musiał dostosować swoją zbroję do standardów SHIELD.

 • Raporty finansowe: Sporządzanie rocznych sprawozdań finansowych to jak analizowanie danych z J.A.R.V.I.S.-a.

 • Odpowiedzialność zarządu: Zarząd odpowiada za działania Stark Industries.


Formularz 1120 to Twój Excalibur, magiczny miecz, który pomoże ci uporać się z podatkami. W odróżnieniu od LLC, kompleksowość księgowości korporacyjnej jest tu jednak na tyle poważna, że nawet Tony Stark umówiłby się na spotkanie z ekspertem. Zaufany doradca jest jak rycerz Lancelot – wartościowy sojusznik w walce z podatkowymi smokami.


Każdy z właścicieli spółki akcyjnej otrzyma formularz K-1, czyli tajemniczą mapę skarbów, którą wykaże ile złota i diamentów przypadało na Twoje konto zysków w spółce. Formularz K-1 służy do raportowania udziału każdego uczestnika w zyskach, stratach, ulgach i innych dystrybucjach (nawet jeśli nie są faktycznie wypłacane). To jakbyś miał swoją własną Avengers księgę rachunkową, w której zapisujesz swoje superbohaterskie dochody.


Form 5472

Bez względu na wybraną formułę prawną Twoje firmy nie zapomnij nigdy o złożeniu formularza 5472. To jak raport z misji szpiegowskiej. Musisz go złożyć, jeśli spółka ma zagranicznych wspólników, np. Ciebie. Formularz ten rejestruje wszystkie zagraniczne transakcje między firmą i wspólnikami i pilnuje żeby nie było wśród Was żadnych ukrytych złoczyńców.


5472 służy do zgłaszania określonych transakcji pomiędzy amerykańskimi podmiotami posiadającymi miniumum 25% udziałów zagranicznych, albo korporacjami zagranicznymi zaangażowanymi w handel lub działalność gospodarczą w USA, a ich zagranicznymi lub krajowymi podmiotami powiązanymi.


Transakcje podlegające zgłoszeniu obejmują płatności, pożyczki, sprzedaż, leasing i inną wymianę nieruchomości lub usług pomiędzy jednostką sporządzającą sprawozdanie a stronami powiązanymi. Formularz 5472 pomaga IRS monitorować transakcje transgraniczne i udaremnić intrygi organizowane przez Skrullów.


Niezłożenie formularza 5472 w wymaganym terminie i w zalecany sposób skutkuje karą w wysokości 25 000 USD. Kara ma również zastosowanie w przypadku nieprzeprowadzenia dokumentacji zgodnie z wymogami regulaminu IRS.


Pamiętaj, że terminowe przestrzeganie przepisów i dokładne raportowanie są niezbędne, aby uniknąć kar związanych z wszystkimi formularzami podatkowymi. Należy mieć świadomość podlegających zgłoszeniu transakcji, rozmaitych powiązań i zależności. Jeśli masz jakieś konkretne transakcje lub potrzebujesz dalszych wskazówek, skonsultuj się z doradcą.


Na koniec:

Kto więc może Ci doradzić i pomóc w tym podatkowym labiryncie?


Dobry doradca to Twój Alfred – zawsze gotowy z herbatką i mądrymi radami. Twój własny kontroler. Zewnętrzny Dyrektor Finansowy na godziny, bez konieczności zatrudnienia na pełny etat...


Firma Diginet to doswiadczony przewodnik po krętych uliczki przepisów prawnych i podatkowych w USA.


Do tego nasze porady zawsze zawierają tylko 50% ryzyka, że się pomylimy!



Zapraszamy do bezpłatnej konsultacji!





19 wyświetleń0 komentarzy

Comentários


Post: Blog2_Post
bottom of page