top of page
  • Zdjęcie autoraCezary L. Lerski

Rozliczania stanowych podatków od sprzedaży przez sprzedawców na Amazon.

Nowi sprzedawcy rozpoczynający sprzedaż na Amazon.com, jak również często Ci którzy już taka działalność prowadzą; niejednokrotnie nie zdają sobie sprawy z faktu, że wszystkie stanowe wydziały finansowe w USA (za wyjątkiem Nowego Jorku i Wirginii) nakładają na każdego sprzedawca na Amazon, obowiązek pobierania od kupujących, rozliczania i przekazywania stanowych podatków od sprzedaży.


Brak znajomości tego prawa nie zwalnia sprzedawcy z obowiązku jego przestrzegania bo odpowiedni podatek jest on obowiązany uiścić, bez względu na to czy go wcześniej pobrał. Sprzedawcy postawieni w takiej sytuacji zmuszeni są zapłacić wymagane podatki z własnej kieszeni, które z karami mogą znacznie przekroczyć 10% ich wszystkich przychodów brutto (przed prowizjami Amazon) ze sprzedaży.


Obowiązujący w USA podatek od sprzedaży (Sales Tax), spełnia podobna funkcje jak VAT w Europie, ale jest on podatkiem pośrednim, płaconym jedynie na ostatnim etapie obrotu towarami lub usługami, czyli w momencie kupowania towaru / usługi przez konsumenta. W odróżnieniu od VAT, amerykański podatek od sprzedaży nie jest podatkiem kumulacyjnym, ponieważ dotyka tylko ostatniej fazy transakcji. Podatek ten stanowi niższe obciążenia dla konsumentów w USA niż VAT, z uwagi na wysokość jego stawek, które w zależności od danego stanu mogą być tak niskie jak 0% lub sięgać nawet do 10%.


Przeciętnie całkowita stawka podatku od sprzedaży w USA wynosi około 7% i taki to średnio procent od wartości sprzedawanych na Amazon produktów, ich sprzedawca musi pobierać od kupujących i później rozliczać.


Oprócz władz stanowych, lokalne jurysdykcje podatkowe, często wprowadzają swoje własne, lokalne taryfy. W związku z tym sprzedający na Amazon musi nie tylko pobrać od klienta, wyliczyć i wpłacić podatek od sprzedaży do skarbca danego stanu, ale równocześnie to samo wykonać dla danego hrabstwa, gminy, czy miasta gdzie znajduje się adres danego klienta.


Upraszczając, podatek od sprzedaży składa się z dwóch części:

- pierwszej należnej stanowi,

i

- drugiej należne danemu hrabstwu / miastu.


Przykładowo, sprzedając dany towar na Amazon mieszkańcowi w Beverly Hills w Kalifornii, sprzedawca musi od niego pobrać podatek w wysokości 9.5%, a następnie go obliczyć, podzielić, zaraportować i wpłacić 7.25% sumy od sprzedaży stanowi Kalifornia i 2.25% miastu Beverly Hills.


Czy wszyscy sprzedawcy muszą pobierać i rozliczać podatki od sprzedaży w każdym z 50 stanów w USA, jednym okręgu federalnym (Waszyngton, D.C., stolicy Stanów Zjednoczonych), pięciu terytoriach i z lokalnymi wydziałami finansowymi różnych mniejszych wysp?


W zrozumieniu inspektorów podatkowych w każdej jurysdykcji stanowej czy miejskiej w USA, odpowiedź na to pytanie brzmi: TAK! Na szczęście pobożne życzenia komorników nie stanowią koniecznie litery prawa...


Zakres obowiązków danego sprzedawcy w zakresie podatku od sprzedaży zależy od jego tzw. "nexus", terminu przyjętego z łaciny, który oznacza połączenie, przyłączenie lub wiązanie.


Mimo tego, że każdy stan w USA posiada mają nieco inną definicję "nexus", generalnie większość stanów uważa, że to "obecność fizyczna" tworzy „nexus”.


Obecność fizyczna może oznaczać wiele rzeczy, w tym:

  • Posiadanie biura,

  • Posiadanie pracownika/ów,

  • Posiadanie magazynu,

  • Posiadanie przedstawiciela handlowego,

  • Miejsce przechowywanie zasobów reklamowych,

  • Miejsce z którego odbywają się wysyłki,

  • a nawet

  • tymczasowa fizyczna działalność w w danym stanie przez ograniczony czas, na przykład podczas targów handlowych (!!!)

W związku z tym sprzedawcy posiadający biura czy przedstawicieli w USA zobowiązani są do rozliczeń podatków od sprzedaży. Dodatkowo, powyższa definicja “obecności fizycznej” odnosi się nie tylko do miejsca gdzie obecny jest fizycznie sprzedawca (bo może on być np. w Szczecinie), ale również do “obecności fizycznej” sprzedawanych przez niego jego towarów.


Wielu profesjonalnych sprzedających na Amazon korzysta z zalet programu FBA (Fulfilment by Amazon). Korzystający z programu FBA sprzedawcy zlecają realizacje ich zamówień Amazon. Amazon przechowuje ich produkty w jego własnych centrach dystrybucyjnych, sam realizuje otrzymane od klientów zamówienia, pakuje, dostarcza produkty do klientów i zajmuje się obsługę klienta. Dzięki FBA sprzedający może dotrzeć do znacznie większej liczby klientów, niż w przypadku prowadzenia samodzielnej sprzedaż i osiągnąć zyski często 5 -10 razy większe niż w przypadku samodzielnej realizacji zamówień.


Wykorzystywanie programu FBA ma jednak ważną dla każdego sprzedawcy konsekwencje – jego towary przechowywane są w centrach dystrybucyjnych Amazon, co tworzy dla każdego sprzedawcy „nexus” i obowiązek rozliczania podatku od sprzedaży dla kupujących w tym samym stanie, w którym magazynowany jest przez Amazon jego towar. Czyli przykładowo, jeśli adres klienta zamówienia jest w Nevadzie, to sprzedający z Polski zobowiązany jest do rozliczenia podatków w Nevadzie, jeśli tam znajduje się jego towar. W przypadku jeśli kupujący jest mieszkańcem Północnej Dakoty, obowiązek rozliczania podatku nie istnieje, bo Amazon nie posiada obecnie magazynów w Dakocie.


Ustalenie i śledzenie przez każdego sprzedawce gdzie i jakim magazynie Amazonu znajduje się w każdym momencie jego towar jest procesem dość skomplikowany i zabierającym czas. Magazyny Amazon znajdują się obecnie (August 2017) w następujących stanach:


Arizona

California

Connecticut

Florida

Georgia

Illinois

Indiana

Kansas

Kentucky

Maryland

Massachusetts

Minnesota

Nevada

New Jersey

Ohio

Pensylwania

South Carolina

Tennessee

Texas

Wirginia

Washington

Wisconsin


Amazon samodzielnie i bez konsultacji ze sprzedającymi, decyduje gdzie, kiedy i w który magazynie w danym stanie znajduje się dany towar; a w większości przypadków ten sam produkt znajduje się w kilku magazynach naraz w celu możliwości jak najszybszych wysyłek.


Z powodu dużego nakładu pracy przy rozliczaniu podatków od sprzedaży i konieczności posiadania specjalistycznej wiedzy, większość sprzedawców na Amazon wykorzystuje do tego pomóc firm, specjalizujących się w tego typu usługach,

8 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
Post: Blog2_Post
bottom of page